iOS üzerinde spam reklam mesajları nasıl engellenir?

Makaleyi okumaya vakti olmayanlar için kısa yanıt: Junkman – Akıllı SMS Filtresi ile. Yapay zeka kullanan Junkman, mesajları normal, işlem veya spam olarak anında sınıflandırır ve spam mesajlar mesaj kutunuzda istenmeyen klasörüne sessiz bir şekilde düşer.

Türkiye’de spam reklam sms’leri çok ciddi bir sorun. Her ne kadar gerekli yönetmelikler ve kanunlar var olsa da, pratikte uygulanamadıkları için ülkemiz spam sms atan dolandırıcılar, reklamcılar, firmalar için ciddi bir fırsat haline gelmiş durumda.

iOS üzerinde arayanları engellememizi sağlayan basit bir mekanizma olsa da, ne yazık ki spam sms’ler genellikle telefon numaraları yerine alfanumerik başlıklar üzerinden atılıyor. Bu tür başlıkları da engellemek ne yazık ki mümkün değil. Örneğin, aşağıda bir spam mesaj ve gönderen bilgisinin olduğu ekranı görebilirsiniz. Görebileceğiniz üzere, gönderen bilgisi boş, bu nedenle engellemeye çalışsanız bile bu mümkün olmayacaktır.

Bu nedenle, çözüm, gelen mesajların filtrelenmesini ve kategorize edilmesini sağlayan mesaj filtreleme uygulamalarıdır. App Store üzerinde bulacağınız filtreleme uygulamalarının çoğunluğu sizin basit anahtar kelimeler girmenizi isteyerek o kelimeleri eşleştirmek üzerine çalışan uygulamalardır. Fakat spam sms gönderen kişiler, kelimeleri değiştirerek, kısaltarak vb. basit yollar kullanarak bu tür anahtar kelime filtrelerini kolayca atlatabilmektedir. Bunun yerine yapılması gereken, tüm mesaj içeriğini inceleyerek kategorize edebilmektir. Bu da ancak makine öğrenmesi kullanılarak mümkün olabilir. App Store’da yapay zeka veya makine öğrenmesi kullandığını iddia eden az sayıda uygulama olsa da, bu uygulamaların hiçbiri Türkiye’de gönderilen spam mesajlar kullanılarak eğitilmemiştir. Junkman hariç.

Junkman, Türkiye’den bahis, şirket, otel, yemleme gibi binlerce spam reklam mesajı, banka kargo şirketi gibi yerlerden gelen işlem mesajları ve normal sohbet mesajları kullanılarak eğitilmiş, %95‘in üzerinde kesinliğe sahip bir makine öğrenmesi algoritması olan Akıllı Filtre içerir. Bu sayede, mesajın yapısı, içeriğinde kullanılan kelimeler, linkler gibi öğelere bakarak, mesajın spam sms mi, işlem mesajı mı yoksa normal bir sohbet mesajı mı olduğunu algılayabilir. Yükleyip devreye aldıktan sonra Junkman, kurulu olduğunu unutacağınız ve arkaplanda gereksiz reklamları istenmeyen kutusuna atacak ve sizi spam sms’lerin çoğundan kurtaracak vazgeçilmez bir uygulama olacaktır.

Junkman‘in özelliklerini İngilizce olarak anlattığım sayfaya da buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *