2010 Dünya Kupası’nda vuvuzela sesini filtrelemek

You can find English filtering instructions on this page.

Dünya Kupası’nda vuvuzela seslerinin başımızı fazla ağrıtması nedeniyle hepimiz bu duruma bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Ben de evde kullandığım Apple Mac bilgisayarı kullanarak, vuvuzelanın ses frekanslarını bulup filtrelemeye çalıştım ve 2 gün önce başarılı bir çözüm buldum. Çözümü İngilizce olarak yazdım ve hemen ilgi çekti, bunun üzerine Türkçe olarak tekrar yazmamın faydalı olacağını düşündüm. Ayrıca TRT’den yetkililer ile görüşerek vuvuzela frekanslarını kendilerine ilettim, çok yoğun vuvuzela gürültüsü olan maçlarda benzer bir filtrelemeyi kendilerinin de yapabileceğini söylediler, umarım faydası dokunur. Fakat bu filtrelemeyi kendiniz yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. Filtreleme için Rogue Amoeba tarafından yazılmış bir yazılım olan Audio Hijack Pro‘yu kullanıyorum.

GÜNCELLEME: Çok daha basit ve neredeyse mükemmel bir çözüme denk geldim. Özellikle vuvuzela sesini filtrelemek için, Prosoniq firması tarafından yapılmış VuvuX adında ücretsiz bir Audio Unit eklentisi. Kullanmak için şu adımları izleyin:

1. Televizyonunuzun line out çıkışını Mac’inizin line in girişine takın.
2. Audio Hijack Pro uygulamasında Default System Input‘u seçin.
3. Input sekmesine tıklayarak Built-in Input: Line In‘in seçili olduğundan emin olun ve Hijack butonuna tıklayın.
4. Sonicworx sitesinden bu dosyayı indirin, zip dosyasını açarak, dmg dosyasını mount edin.
5. Vuvux.component dosyasını ~/Library/Audio/Plug-Ins/Components klasörünüze kopyalayın.
6. Audio Hijack Pro çalışıyor ise, yeniden başlatın.
7. Effects sekmesine tıklayın ve 1 tane VuvuX efekti ekleyin. Bu efekti eklemek için, karelerden birine tıklayarak menüden şu seçimi yapmanız gereklidir: AudioUnit Effect > Prosoniq > VuvuX. Varsayılan ayar bana gayet yeterli göründü, ama ayarı değiştirmek isterseniz Editor butonuna tıklayarak düzenleyici penceresini açarak gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.

Eğer bir şekilde VuvuX eklentisini kullanamıyorsanız, vuvuzela sesini filtrelemek için eski ayarlarım aşağıdaki gibidir:

1. Televizyonunuzun line out çıkışını Mac’inizin line in girişine takın.
2. Audio Hijack Pro uygulamasında Default System Input‘u seçin.
3. Input sekmesine tıklayarak Built-in Input: Line In‘in seçili olduğundan emin olun ve Hijack butonuna tıklayın.
4. Effects sekmesine tıklayın ve 5 tane AUParametricEQ efekti ekleyin. Bu efekti eklemek için, karelerden birine tıklayarak menüden şu seçimi yapmanız gereklidir: AudioUnit Effect > Apple > AUParametricEQ.
5. En soldaki AUParametricEQ efektinin Editor butonuna tıklayarak düzenleyici penceresini açın. Bu pencerede sarı noktanın üzerine tıkladığınızda konuşma balonuna benzer bir pop up açılacak. Freq yazısının sağındaki rakama tıklayarak 233 Hz girin. Ardından Gain yazısının sağındaki rakama tıklayarak -20.0 dB girin. Son olarak Q yazısının sağındaki rakama tıklayarak 19 girin. Pencereyi kapatın.
6. İkinci AUParametricEQ efekti için şunları girin: Freq: 466 Hz, Gain: -20 dB, Q: 17 (figure 2).
7. Üçüncü AUParametricEQ efekti için şunları girin: Freq: 932 Hz, Gain: -20 dB, Q: 17 (figure 3).
8. Dördüncü AUParametricEQ efekti için şunları girin: Freq: 1864 Hz, Gain: -20 dB, Q: 18 (figure 4).
9. Beşinci AUParametricEQ efekti için şunları girin: Freq: 3728 Hz, Gain: -13 dB, Q: 20 (figure 5).

Vuvuzela seslerinin ciddi şekilde azaldığını farkedeceksiniz. Sesleri tamamen kesmek mümkün değil ama böylece, en azından çok daha az rahatsız edici bir seviyeye çekmeyi sağlamış oluyoruz.

Eğer ayarları sadece sarı noktayı sürükleyerek değiştirebiliyorsanız ve konuşma balonu içindeki değerlere tıklayarak klavye üzerinden değiştiremiyorsanız buraya tıklayarak her AUParametricEQ efekti için ayrı kaydedilmiş fxpreset dosyalarını içeren zip dosyasını indirebilir ve efektlerin düzenleyici penceresinde yükleyebilirsiniz.

Filtrenin etkisini aşağıdaki bağlantılarda görebilirsiniz (sesteki tıkırtı ve kesintiler bu örnekleri kaydederken Line In yerine Tivibu yayınını kullanıyor olmamdan kaynaklanıyor. Maçlarda Tivibu yayınlarında hafif kesintiler olabiliyor):

Filtrelemeden önce
Filtrelemeden sonra

NOT: Vuvuzela seslerinin Audacity uygulamasıyla yaptığım spektrum analizini aşağıdaki galeride bulabilirsiniz. Ayrıca, bu sayfa da (Almanca) bulduğum frekans değerlerini onaylarken faydalı oldu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *